Menü Bezárás

Az Európai Parlament befogadta az ISZOMM petícióját

Szanyi Tibor, az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom alelnöke az ukrajnai háború befejezése érdekében Európai Béketerv címmel petíciót nyújtott be az Európai Parlamenthez. A kezdeményezést március 30-án 0320/2023 számon vették nyilvántartásba. A petícióban foglaltak további sorsáról majd az illetékes testületek döntenek.

A petíció szövege a következő:

Petíció

Az Európai Parlamenthez

az orosz-ukrán háború európai béketerv alapján történő mielőbbi befejezése tárgyában

A kilenc éves békétlenkedés, de főként az egy éve tartó pusztító háború tízmilliók normális életét tette lehetetlenné Ukrajna területén, különösen az ország keleti és déli részein. Az emberéletben okozott veszteség százezrekben, a súlyos testi és lelki sebesülések a lakosok tízmillióiban, a közvetlenül okozott anyagi kár több száz milliárd euróban mérhető, a jövőn ütött sebek nagysága pedig egyelőre felbecsülhetetlen.

Ezt a háborút meg kell állítani! Ez a háború Európában zajlik, azon a kontinensen, amelyen azt hittük, ilyesmi már soha nem fordulhat elő. Európa egésze is szenved, miközben ez a térség biztosítja a bolygónk gazdagságának és szociális jóllétének jelentős hányadát.

A tágabb értelemben vett Európa a világ első számú gazdasági térsége, biztonsági értelemben azonban a leginkább sérülékenyebbek egyike. Katonai képessége alul marad a globális nagyhatalmakéhoz képest, ugyanakkor béketeremtő ereje roppant jelentős. Az elmúlt évtizedekben az európai béke záloga az Európai Unió volt, s az ebből fakadó felelősséget nem rázhatja le magáról.

Kérem az Európai Parlamentet, hogy szólítsa fel az EU mai tagállamait, hogy a tagjelölt országok bevonásával dolgozzanak ki egy béketervet, amit hitük szerint az Ukrajnában szemben álló összes érintett jó szándékkal elfogadhat, azonnali tűzszünetet eredményez, s a hosszú távú békének alapoz meg.

Olyan béketerv szükséges,

  • ami biztosítékokat ad a harcoló feleknek, hogy az azonnali tűzszüneti vonalak semmiképpen nem tekinthetők sem jelenlegi, sem jövőbeni államhatároknak. A különböző államszervezeti egységek adminisztratív határai azonban ismertek, s vita esetén az ott élő, illetve onnan elüldözött lakóknak egyaránt legyen joguk identitásuk és hovatartozásuk szabad kifejezésére;
  • amiben a harcoló felek elfogadják az EU békefenntartó közbejöttét a megnyugváshoz szükséges idő alatt, s
  • amely képes nélkülözni az Európán kívüli hatalmak beavatkozását;
  • amely világossá teszi az Európai Unió belátható kiterjedését.

Szanyi Tibor

Posted in Sajtóközlemény