Menü Bezárás

Az ISZOMM álláspontja a főváros és a kormány vitájáról.

A társadalmi kohézió és az identitásalapú feszültségek kezeléséről.

Az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom (ISZOMM) fontosnak tartja ráirányítani a figyelmet egy olyan, egyre feszültebbé váló társadalmi jelenségre, amely túlmutat az egyének szintjén, és már a politikai működés alapvető struktúráit is érinti. Ez pedig az identitásalapú különállások és véleményzárványok térnyerése, amelyek a közös gondolkodás és a társadalmi együttműködés rovására növekednek.

A túlzott individualizmus, az önértelmezés kizárólagossága és az identitások köré szerveződő politikai és társadalmi diskurzusok olyan feszültségeket generálnak, amelyek aláássák a közösségi kohéziót. Mindez nemcsak elméleti probléma: ennek gyakorlati következményei nap mint nap tetten érhetők a politikai életben is. Erre világos példa a főpolgármester és a kormány között zajló, sokszor személyeskedésbe hajló adok-kapok, amely nem a városlakók javát szolgálja, hanem az identitásalapú szembenállások mélyítését.

Meggyőződésünk, hogy az állam feladata nem csupán az egyéni jogok biztosítása, hanem a társadalmi rend és stabilitás fenntartása is. A közösségi szintű gondolkodás, a nemzeti minimum és a szolidaritás alapvető fontosságúak egy fenntartható társadalom szempontjából. Olyan politikai és kulturális környezetre van szükség, ahol az egyének méltóságát tiszteletben tartjuk, de elvárjuk a közös keretek és értékek elfogadását is.

Az ISZOMM baloldali politikai közösségként nem hisz a korlátlan egyéni önérvényesítésben, hanem a szabadság és a felelősség egyensúlyában. Meggyőződésünk, hogy a társadalmi béke és fejlődés csak közös alapon, a közjó mentén érhető el – nem identitások mentén széttöredezve, hanem egymást értve és támogatva.

Posted in Sajtóközlemény