Jóllehet az EU az USA első számú kereskedelmi partnere, a Trump-i forgószél mégis máshová helyezi a hangsúlyokat, egyszersmind párologtatva a legnagyobb hatalom iránti bizalmat. A szövetségeseivel szembeni amerikai gazdasági és politikai hadüzenetek erodálják a NATO-t, s Ukrajna elárulása pedig kérdőjeleket rak mindenre, amit az USA eddig jelentett.
A világ szeme mától két napig Münchenre szegeződik, ahol várhatóan primer üzenetek keletkeznek a világ biztonsági keretei kapcsán. Ebben a helyzetben és városban nehéz elvonatkoztatni attól, hogy a világ 1. számú nagyhatalma, az USA hasonlóképp dobja oda Ukrajnát az oroszoknak, mint ahogy ugyanebben a minőségében Nagy-Britannia tette Csehszlovákiával a hitleri Németország javára.
Mindeközben a 340 milliós USA és a 143 milliós Oroszország vezetői úgy akarnak tárgyalni a közel 600 milliós Európa (ebből 450 millió az EU) sorsáról, hogy abba sem a megtámadott Ukrajnát, sem az őt segítő EU-t meg se kérdezik, de ugyanígy gondolkodnak a 3,5 milliárd embert felölelő dél-ázsiai térségről is.
Kétségtelen, Európa akármennyire is tehetős, sajnos nem egységes, az országai egyenként pedig nem sokat számítanak a globális porondon. Az európai egység egyes számú rongálója viszont Orbán Viktor, aki annak a fogolynak a szerepét játssza, aki következetesen belebújik a börtönőrök valagába, abban a hitben, hogy azzal tekintélyt vív ki a börtönlakók sorában.
Orbán Viktor abban az örömében szintén téved, hogy – szerinte – az EU magától is szétesik. Tény, hogy az EU sajnos távol áll attól az erőtől, ami egyébként lehetne, azonban immár még távolabb attól a szétszórtságtól, ami kiváltotta az egyesülés szándékát.
Az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom a minél szorosabb európai egységben érdekelt, azon belül is a Szociális Európa gondolata vezérli. Magyarország ismételt szégyenének tartja, hogy kormánya a fasizálódó mozgalmakkal, illetve alig burkoltan fasiszta világlátású személyek társaságában fürdőzik. Ennek a bűnösen vágyvezérelt politikának a következménye, hogy hazánk külső megítélése rosszabb, mint bármikor máskor volt az elmúlt 80 évben, de leginkább az, hogy gazdaságilag tartósan leszakadtunk a világ fejlett részétől, illetve a magyar emberek megélhetése évről évre nehezebb, s a többség a nyomor szintjeire süllyedt.
A kiutat a közösségi Magyarország megteremtése jelentheti.
Szanyi Tibor,
elnök