Menü Bezárás

A fel nem használt energiánál nincs kedvezőbb

Az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom felkéri a kormányzati, energiavállalati és energiatermelési szakértőket, hogy mérsékeljék a közvélemény megtévesztésére irányuló erőfeszítéseiket, s hagyjanak fel az atomenergia kritikátlan népszerűsítésével!

Az a tény, hogy a jelenleg érvényes uniós taxonómia az atomenergiát a “zöld” kategóriába sorolja, az csupán annyit jelent, hogy a közvetlen előállítása valóban közel karbonsemleges, de ettől még legfeljebb kényszermegoldás lehet. Az atomerőművek építéséhez szükséges cement és fémek előállítása ugyanis elképesztő szén-dioxid-kibocsátással jár, amit tovább nehezít a nukleárisan szennyezett hulladékok kezelésének és tárolásának mindmáig megoldatlan problémája, amit a szimpla szőnyeg alá söprés, konkrétan az elásás, vagy az óceánba süllyesztés fémjelez.

A nagy karbonkibocsájtású fosszilis energiahordozók költségei még riasztóbbak, hiszen nem csupán a kapitalizmus és a kartellek által diktált ún. “piaci” árakat fizetjük meg, hanem a levegőszennyezés okozta betegségek és nyomorúság kezelése ugyanígy társadalmi ártényező, hogy az emberi élet megrövidüléséről ne is beszéljünk!

Az ISZOMM álláspontja szerint élhető jövőt építeni csak az energiafogyasztás csökkentése, és a kevesebb energia kíméletesebb előállítása révén lehet. Sajnos borzalmas tapasztalat, hogy míg a mostani energiaválságot Európa egésze komoly hatékonysági erőfeszítésekkel szelídítette meg, addig ezen belül Magyarország a növekvő termelésen és felhasználáson töri a fejét. Ez az út a pokolba vezet.

A Párt energiapolitikájának a lényege, hogy akár a mai nappal maximálni, majd innen csökkenteni kellene az energiafelhasználásunkat, az előállítást pedig átterelni a nap- és szélenergia felé. Ha a fosszilis és atomenergetikára költött pénzeknek akár csak a felét fordítanánk az említett megújuló forrásokra, már azzal is célt érhetnénk. Ezzel párhuzamosan az energiafelhasználás hatékonyságát elképesztően gyorsan tudnánk növelni, mert a magyar pocsékolás olyan szintű, hogy a legkisebb erőfeszítések is káprázatos megtakarításokat eredményeznének. Az ISZOMM egyúttal visszautasítja azokat az ostobaságokat, miszerint a megújuló energiák nem “raktározhatók”, hiszen a hőtárolásra nagyjából annyi megoldás létezik, mint égen a csillag.

Bíró Zoltán,
alelnök

Posted in Sajtóközlemény