Menü Bezárás

Előre a bio-semmibe!

Az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom az életbe lépés alkalmával is felháborodással és dühösen tekint a Kormány 559/2023. (XII. 14.) számú rendeletére, ami a biohulladékok kezelésére állapít meg – zömmel szemforgató – szabályokat.

Az ISZOMM felháborodásának kettős oka van: a Kormány 5 éven át alig-alig foglalkozott ezzel az összlakosságot közvetlenül és napi szinten érintő kérdéssel, majd a tavalyi év utolsó napjaiban előállt egy olyan rendelettel, amely gyakorlatilag félreértelmezi a saját dolgát, s egy EU-s keretegyezménynek való látszólagos megfeleléssel indul el a kártékonyságok irányába.

A hivatkozott rendelet hazai célja ismeretlen marad, egyedül az alapját képező, 2018-as EU Hulladék Keretirányelv ad valamiféle indoklást, miszerint az idei évtől kezdve a biológiai hulladékot a lehető legnagyobb mértékben elkülönítetten kell kezelni a többitől, ám a konkrét teendőket teljességgel a tagországokra bízza. A magyar változat rossz és alkalmatlan.

Rossz, mert az egész kérdéskörnek csupán egyetlen elemét karcolgatja, és alkalmatlan, mert a lakosság számára semmiféle ösztönzőt nem tartalmaz, egyedül a MOL-hoz tartozó MOHU üzleti érdekeit veszi figyelembe, amúgy pedig a szélsőségesen alultájékoztatott emberek önkéntességére épít. Alkalmatlan, mert a vonatkozó infrastruktúra kiépítését illetően legfeljebb hamis ráutalásokkal lehet találkozni.

Az ISZOMM álláspontja szerint a kerti hulladékok és az élelmiszermaradványok összekeverése azért problémás, mert a kertekből elhordott természetes tápanyagok visszapótlása sajnos ma még jó esetben is műtrágya formájában történik. Szervezett tápanyag-visszajuttatásnak a rendeletben nyoma sincs. Ebből a szempontból lényegesen értelmesebb lenne a fenntartható mezőgazdaság és kertészet közismert megoldásához, az ún. mulcsolási (miszlikbe darálási és visszaforgatási) technikáihoz fordulni, mintsem degeszre fizetni a MOL-t a kvázi bárhová való elhurcolásért.

A háztartási (konyhai) zöldhulladék gyűjtése a családonként kiosztandó, mindössze 5 literes komposztáló edények révén igen kétségesen oldható meg, továbbá a 120 literes barna kukák is problémásak lehetnek a vad-, illetve kóbor állatok, továbbá egyes garázdák miatt, hogy a nyári forróság kellemetlen hatásairól ne is beszéljünk!

A Párt álláspontja szerint a legnagyobb gond abban rejlik, hogy a MOHU csupán gyűjti a hulladékot, miközben a feldolgozás kérdése továbbra is megoldatlan marad. Látványos dolog a (gyakorlatban nem nagyon létező) biogáz-üzemekre hivatkozni, azonban azt is tudni kell, hogy az ezek által termelt gáz ugyanúgy metán, mint a csövön, vagy tartályokban érkező földgáz, tehát a hosszú távú megoldásokhoz nem sok közük van, legfeljebb bizonyos helyi problémákat képesek korlátozottan kezelni.

Fenti ellentmondások feloldásához az ISZOMM politikai programjában fellelhető átfogó döntéshozatali gondolkodás és kiterjedt lakossági párbeszéd lenne szükséges, ugyanis jelenleg csak annyi világos, hogy ebből a maszatolásból kizárólag a MOL jut pénzhez.

Bíró Zoltán
alelnök

Posted in Sajtóközlemény