SAJTÓKÖZLEMÉNY
Az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom erős kétségét fejezi ki bármiféle magyar energiastratégia puszta létét illetően, továbbá úgy látja, hogy a hiányosságokat a kormány és fizetett ellenzéke egyaránt valamiféle piacgazdasági maszlaggal és bábozással igyekszik elfedni.
A magyar gazdaságtörténetben igen kevés olyan kitüntetett pillanat volt, amikor az energetikai ágazatban a szabadversenyes kapitalizmus, mint alapértelmezett eset akár csak nyomokban is felmerült volna. Úgy az energiaforrások, mint az ezekkel kapcsolatos szolgáltatások, illetve az árak, valamint a lehetséges szereplők köre gyakorlatilag teljeskörű állami diktátumok mentén alakult, tehát az ún. piacgazdaságtól elvárható szabad vállalkozás és verseny soha, egy pillanatra sem volt fellelhető. Önmagában ez lehet helyes gyakorlat, azonban roppant félrevezető, amikor bárki bármiféle energetikai “piacról” beszél.
Így van ez a látszólag a lakosságnak felkínált, napelemekkel való áramtermelési lehetőségek esetében is. Eszerint egy szűk, kiváltságos kör a hatóságok kegyei által meghatározottan, 100 százalékban közpénzekből valósíthatott meg elsődleges áramtermelést, amelynek során versenynek és kockázatnak nyoma sincs, azonban álságosan befektetésekről és megtérülésről füstölögnek. Az eddigi gyakorlat oda vezetett, hogy az állami támogatások révén egyesek nem csupán ingyen kapják az áramot, de az ezzel kapcsolatos tárolási és szabályozási költségeiket is a nagyobb közösség fizeti.
Az ISZOMM rögzíti, hogy 100 százalékos állami támogatás mellett a megtérülés azonnalinak, a termelt áram pedig ingyenes juttatásnak minősül azon kevesek számára, akik ebbe a körbe a kormányhivatalok jóindulatából beléphettek. Ennek a rendszernek a felszámolása időszerű volt, valójában pedig el se kellett volna indítani.
Az ISZOMM természetesen támogatja, hogy a saját erejére támaszkodva bárki létesíthessen háztáji energiafarmot, azonban ennek járulékos költségeit, így például a termelt áram átmeneti tárolásának költségeit is viseljék! Ha a költségvetésnek vannak szabad forrásai, akkor pedig az állam saját maga valósítson meg zöld beruházásokat, s ezeket a forrásokat ne a kegyeltjeinek ajándékozgassa ingyenes tőkejuttatásként!
Az ISZOMM álláspontja szerint ingyenes energia minden magyar polgárt megillet egy bizonyos mértékig, azonban ennek egy kiváltságos kör számára, közpénzekből történő juttatása esetén felmerül a hűtlen kezelés gyanúja, ami semmiképp sem emelhető állami szintre!
Szanyi Tibor,
ISZOMM alelnök