Menü Bezárás

Itt az idő okosat lépni a szír menekültekkel kapcsolatban

Magyarország közösségi pártja, az Igen Szolidaritás Magyarországért Mozgalom meglátása szerint a szíriai diktatúra bukása nagyban megváltoztatja a geopolitikai viszonyokat. Kétségtelen, most annak örülhetünk, hogy egy néhányak által terrorszervezetnek gondolt erő megdöntött egy véreskezű diktátort, a nagyobb térképen azonban ez átrendezi a nagyhatalmi, illetve európai viszonyokat is.

A nyertesek sorában az első helyen Törökország áll, amely gyakorlatilag a változások legfőbb külső támogatója volt. Ez rendkívül felértékeli a török pozíciókat az egész régióban. Másodlagosan Izrael és az USA is sok előnyhöz juthat, hiszen a Szírián keresztüli utak most elzáródnak a szélsőséges arab milíciák elől.

Nagy vesztes viszont az orosz-iráni páros, akik egy diktátor látszólagos védelmében fenntartották a szíriai polgárháborús állapotokat. Jellemző, hogy az oroszok ukrajnai háborúja annyira megrengette az orosz erőforrásokat, hogy immár legfeljebb a szíriai támaszpontjaikért remeghetnek.

A kialakuló helyzet azonban az EU-nak is kedvező. Nyilván gondot okoz az új szír hatalom politikai elfogadása, hiszen a felkelők csak a központi részeket ellenőrzik, míg a keleti részeken az eredetileg velük lazán szövetséges Al-Kaida az úr, továbbá északon a kurdok pozíciója is nagy kérdés, annyi viszont mégis reményt kelt, hogy a Szíriából Európába menekültek előtt esetleg megnyílik a visszafelé vezető út. Ennek során már számos európai ország felfüggesztette a szír menekültek befogadási eljárásait, ami aktuálisan százezres nagyságot tesz ki.

A kérdések kérdése azonban az eddig az EU-ba érkezett több millió szír, illetve az árnyékukban bejövő bevándorlónak a helyzete, ugyanis a migrációs folyamatok most kétirányúvá változhatnak.

Az ISZOMM álláspontja szerint az európai dolgozók, munkavállalók határozott érdeke, hogy enyhüljön a béreiket lefelé toló migrációs nyomás. Az olcsó, bár képzetlen munkaerő behozatala a nagytőke határozott érdeke, amelynek szociális terheit a társadalmakra tudják hárítani.

Az ISZOMM azon van, hogy EU-szerte mindenütt lépjünk fel az álságos rabszolgaimport ellen, öltse az menekültek, vagy szervezett munkaerő behozatal formáját! Minden, az EU-ba érkező munkakereső a magyar pozíciókat is sérti, ezért haladéktalanul szükséges a közös európai bevándorlás-politika felülvizsgálata. Ha a magyar kormány komolyan veszi EU-elnökségi feladatait, akkor a hátra lévő 20 napban legalább egy vonatkozó kezdeményezést megtehetne.

Szanyi Tibor,
elnök

Posted in Sajtóközlemény